Rozporządzenia ministerialne dotyczące edukacji:
- Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Dz.U. poz. 502
- Wracamy czasowo do nauki zdalnej w szkołach; do 11 kwietnia 2021 r. zostaje przedłużone kształcenie na odległość m.in. dla szkół: ponadpodstawowych, szkół dla dorosłych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego. Organizacja praktycznej nauki zawodu, w tym nauki dla uczniów branżowych szkół I stopnia będących młodocianymi pracownikami, zostaje utrzymana na dotychczasowych zasadach.
- Krajowy Plan Odbudowy – trwają konsultacje społeczne! Pieniądze w ramach KPO będą inwestowane w pięciu obszarach:
- odporność i konkurencyjność gospodarki,
- zielona energia i zmniejszenie energochłonności,
- transformacja cyfrowa,
- zielona i inteligentna mobilność,
- efektywność, dostępność i jakość ochrony zdrowia.
Uzyskane środki wesprą również obszary związane z edukacją i nauką m.in. poprzez rozwój infrastruktury badawczej, cyfryzację szkół, rozwój szkolnictwa branżowego.
- MEiN informuje Środki finansowe na dodatkowe zajęcia wspomagające dla uczniów po powrocie do szkół z nauki zdalnej. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych będą mogli uczestniczyć w dobrowolnych zajęciach wspomagających z wybranych przedmiotów obowiązkowych w szkole po powrocie z edukacji zdalnej.
- Opublikowano Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 26 lutego 2021 r. w sprawie egzaminu maturalnego. Dz.U. poz. 482.
- IBE informuje Ruszyła ogólnopolska kampania „Kwalifikacje 2025+”. Celem inicjatywy jest wsparcie uczniów i studentów w nabywaniu dodatkowych kwalifikacji umożliwiających im start na rynku pracy oraz promocję idei uczenia się przez całe życie. Bezpłatne vouchery na przystąpienie do certyfikowanych egzaminów VCC otrzyma 1000 uczniów i studentów. Organizatorem kampanii jest Fundacja VCC, która włączyła do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji kwalifikację rynkową „Montowanie stolarki budowlanej” oraz uzyskała uprawnienia do certyfikowania tej kwalifikacji. Patronat nad wydarzeniem ma Instytut Badań Edukacyjnych.
- Ogólnopolski Dzień Informacyjny. Podczas wydarzenia nastąpi oficjalna inauguracja nowej perspektywy finansowej 2021-2027 dla programów Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności oraz inicjatyw edukacyjnych zarządzanych Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Wydarzenie odbędzie się w formule online 15 kwietnia 2021 r. o godzinie 9:30.
- MEiN informuje Weź udział w Tygodniu Mózgu i poznaj tajemnice umysłu. Od 15 do 19 marca br. w ramach Tygodnia Mózgu ośrodki (np. Uniwersytety: Śląski, Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Oddział PAN w Poznaniu i Instytut Nenckiego, a także instytucje z Krakowa oraz Torunia i Bydgoszczy) przeprowadzą wiele ciekawych spotkań online z popularyzatorami nauki i naukowcami specjalizującymi się w badaniach mózgu. Tydzień Mózgu jest światowym świętem nauk na pograniczu biologii, medycyny, biofizyki, psychologii i informatyki.
- Dla zainteresowanych Gotowi na przyszłość, czyli jak wspierać młodzież na drodze do dorosłości – spotkanie online 30.03.21 r.; organizatorzy: Program Równać Szanse, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży.
- Dla zainteresowanych Marcowe webinary Akademii Cyfrowego Edukatora. Zaplanowano webinarium Angażujące metody pracy zdalnie i stacjonarnie: pokój zagadek i Design Thinking dla nauczycieli (Akademia Cyfrowego Nauczyciela), Quo vadis Microsoft Teams? Czyli plany rozwoju, nowości oraz Microsoft Teams jako platforma dla szkolnych administratorów IT (Akademia Cyfrowego Administratora) oraz Jak technologia pomogła rozwiązać (nie) standardowe wyzwania dyrektora w trakcie zdalnej nauki dla dyrektorów (Akademia Cyfrowego Dyrektora). 45-ciominutowe webinaria zaczynają się o godz. 19.00.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 5 lutego 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w zakresie systemu informacji oświatowej w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Dz.U. poz. 254
- Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego. Projekt rozporządzenia, wraz z możliwością dodania komentarza (Wyślij komentarz do projektu), dostępny jest na stronie Rządowego Centrum Legislacji.