Bezpieczni w sieci z OSE – materiały edukacyjne o sextingu

cykl „Bezpieczni w sieci z OSE” to seria spotkań i materiałów edukacyjnych dla nauczycieli, w których poruszamy tematykę cyberbezpieczeństwa.

Pierwszym omawianym tematem jest coraz powszechniejsze zjawisko sextingu, czyli udostępniania innym swoich intymnych materiałów.

Skala sextingu wśród uczniów jest bardzo duża. Badania wskazują, że 42% młodych ludzi w wieku 15–18 lat otrzymało od kogoś nagie zdjęcie lub film, a 13% wysłało takie materiały innej osobie. Zjawisko to popularne jest przede wszystkim wśród nastolatków, którzy dysponują coraz to nowszymi narzędziami do rozpowszechniania swojego wizerunku w sieci.

Aby skutecznie edukować młodzież, warto dowiedzieć się, jakie są przyczyny tego zjawiska, jak zapobiegać jego negatywnym konsekwencjom i gdzie szukać pomocy. W tym celu przygotowaliśmy dla nauczycieli materiały edukacyjne, które pomogą lepiej chronić uczniów.

W naszej publikacji „Sexting i nagie zdjęcia w sieci. Poradnik dla nauczycieli” nie tylko omawiamy skalę zjawiska, ale przede wszystkim dajemy wskazówki, jak uchronić uczniów przed jego negatywnymi skutkami i gdzie zwrócić się o pomoc.

 

Pobierz poradnik

Dla nauczycieli przygotowaliśmy również scenariusz lekcji dla szkół ponadpodstawowych poświęcony sextingowi. Zaleźć tam można tematy do dyskusji i praktyczne ćwiczenia do wykonania przez uczniów.

 

Pobierz scenariusz lekcji

17 marca zorganizowaliśmy webinar ekspercki poruszający tematykę sextingu. Zaproszeni goście szczegółowo omówili przyczyny zjawiska i sposoby walki z jego negatywnymi konsekwencjami. Tych, którzy nie mogli uczestniczyć w wydarzeniu na żywo, zachęcamy do obejrzenia nagrania ze spotkania.

 

Obejrzyj webinar

Najważniejsze informacje zamieściliśmy w infografikach (pliki w załączeniu), które udostępnić można w swojej szkole, mediach społecznościowych (nie zapomnijcie oznaczyć naszej strony), a także przekazać rodzicom uczniów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Edukacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.